Bălţi - Forumul oraşului
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Bălţi - Forumul oraşului

Balti City Forum. Форум города Бельцы
 
SiteSite  eng  rus  fr  it  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  AcasaAcasa  

 

 sugestii

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
alina
rebeonak
alina


feminin Numarul mesajelor : 1
Data de inscriere : 06/09/2006

sugestii Empty
MesajSubiect: sugestii   sugestii EmptyMier 06 Sept 2006, 18:44

Azi am gasit acest site si mi-a placut mult. As avea citeva sugestii si anume:

- dupa cum a mai mentionat Sasha, as dori sa fie cit mai putine greseli ortografice, cel putin pe prima pagina si pe paginile de info(ex:prima pagina- in Menu: Catrea Exclamation de oaspeti)

- m-a mirat faptul ca in romana e mai putina informatie Sad decit in franceza- dar totusi e foarte bine ca exista info si in alte limbi.

- Am putea sa introducem si informatie in germana?(totusi adresa aceasta am gasit-o pe o pagina germana- multumesc Dumitru Smile )
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin Numarul mesajelor : 131
Varsta : 94
Data de inscriere : 09/08/2006

sugestii Empty
MesajSubiect: Re: sugestii   sugestii EmptyMier 06 Sept 2006, 20:39

Salut Alina, si multumesc pentru sugestii

Citat :
- m-a mirat faptul ca in romana e mai putina informatie
Da, si mie imi pare rau ca nu am gasit mai multa info. in româna pe net. Bineinteles ca trebuie sa ma asez si sa traduc varianta engleza, sorry , acum nu am timp, o v-oi face dupa 15 sept.

Citat :
Am putea sa introducem si informatie in germana?
Da, da, informatia in germana sau in italiana este binevenita. Daca ai de gind sa introduci ceva info in germana... pot crea intr- un topic aparte, iar mai tirziu s-o includ pe site (precizind bineinteles contributia ta pretoiasa) Wink. Initial planuiam sa introduc si varianta Germana, si Italiana pentru "Info.generale" si "Istorie", insa din pacate nu cunosc germana, iar italiana, foarte prost, asa ca nu am vrut sa pun pe site chestii, sensul cacrora nu-l pot verifica nici intelege (clar ca pot utiliza dictionare on-line, pentru a verifica, macar despre ce merge vorba, ... Smile )
Si iarasi pot sa-ti spun ca nici o modificare semnificativa in structura site-ului nu se prevede innainte de 15septembrie.

Citat :
....greseli ortografice
, Embarassed , in toate e devina yahooMessenger si MSN Wink , ... scrii scrii si la un moment dat iti dai seama ca citesti cuvinte cu litere inversate cu locurile, nici nu mai vorbesc de regugile de baza de gramatica..,
ok akuSh corectez

Pentru mine sunt foarte importante sugestiile vizitatorilor, asa ca nu ezita, / nu ezitati. Am avut si o rugaminte sa adaug noutati mai recentedin viata orasului, (...eu nu-s in moldova)... legate cu spor-ul (olimpia balti), etc, etc, ... bine toate astea o sa incerc sa le realizez (ca sa nu ma mai repet), "in scurt timp".

a+


Ultima editare efectuata de catre Admin in Dum 22 Iun 2008, 12:24, editata de 1 ori
Sus In jos
http://balti.110mb.com
bucuresteanul
rebeonak
bucuresteanul


masculin Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 26/05/2008

sugestii Empty
MesajSubiect: Re: sugestii   sugestii EmptySam 31 Mai 2008, 14:30

poate nu este treaba mea...totusi postez...forumul nu e deloc dinamic...parca nu se intimpla nimic niciodata in balti...zint zile, saptamiini, nimeni nu posteaza nimic...am sa incep eu daca imi permiteti...am stat 20 zile...prima impresie? la vama in sculeni prea multe intrebari...unde te duci? ce faci? cit stai? si multe altele...a doua impresie...m-am simtit exact ca pina in '89 in rominia...nu jignesc pe nimeni cu asta dar sa nu ai caldura si apa calda ( am inteles ca de multi ani e asta..cam 15 ani) uhh asta am trait eu e cumplit va spun! nu mi-a placut barul vernisaj-miroase a mincare...ce mi-a placut..nikdal e ok, alibaba e super...marsrutka e superba ( cele construite in anii 70 si troleibuzele) furchette e cam scump la bani...fidesco la fel...ce m-a distrat (iar fara sa jignesc) eu ceream in romina sau intrebam in romina mi se raspundea in rusa..eu intreabm cit costa in romina, primeam raspunsul in rusa..superb! apoi am intilni o matusica, avea cam 55 ani, mi-a vorbit intr-o romina perfecta...concluzia?
intrebam in romina, cumparam,plateam
n-am murit de foame,de sete...am spus totdeauna "va rog frumos","multumesc","sarut-mina" apoi primeam raspuns"pajalsta" sau "sa fiti sanatosi"...aveti un oras frumos...oamenii mi s-au parut linistiti...dati bataie cu reclama! macar cei care aveti net, stiu ca e scump nu e ca aici dar eu sint interesat de oras...bunica era din caracusenii vechi...poate am sa vin sa caut neamuri pe acolo...daca nu v-am suparat mai pot posta impresiile mele de calatorie..
Sus In jos
bucuresteanul
rebeonak
bucuresteanul


masculin Numarul mesajelor : 8
Data de inscriere : 26/05/2008

sugestii Empty
MesajSubiect: Re: sugestii   sugestii EmptyDum 08 Iun 2008, 09:33

cred ca am vorbit degeaba pe aici...am sa mai intru sa vad...o zi buna tuturor!
Sus In jos
Admin
Admin
Admin


masculin Numarul mesajelor : 131
Varsta : 94
Data de inscriere : 09/08/2006

sugestii Empty
MesajSubiect: Re: sugestii   sugestii EmptyDum 22 Iun 2008, 12:16

bucuresteanul a scris:
..forumul nu e deloc dinamic...parca nu se intimpla nimic niciodata in balti...zint zile, saptamiini, nimeni nu posteaza nimic...

imi dau seama ca forumul nu-i dinamic , dar nu vad interesul sa incep sa postez zeci de mesaje sub diferite nume de ultilizatori , ca sa discut pina la urma singur cu mine Smile

la balti se intimpla multe lucruri : http://balti.110mb.com/#news / http://www.protv.md/stiri/subiecte/balti.html / http://translate.google.com/translate?u=http%3A%2F%2Fwww.gazeta-sp.info&ie=UTF8&sl=ru&tl=ro

bucuresteanul a scris:
..oamenii mi s-au parut linistiti
si as adauga : remarcabil de pasivi, in marea lor majoritate au o atitudine de "ce sa-i faci", "asa-i viatsa", "oricum nimic nu depinde de mine", sau "putea fi si mai rau", aceeasi atitudince cind merge vorba de viata politica (la alegerile locale din 2007 s-au prezentat doar 36,2% din electorii cu drept de vot) ; aceeasi atitudine se observa si pe net.
Majoritatea utilizatorilor de internet au virsta pina la 20 de ani si n-au nici un interes sa-si discute orasul pe forum.

In comparatie cu celelalte forumuri rusesti despre orasul balti, acesta are o activitate ...destul de normala sugestii Console .
spre exemplu !
aici e mort.
aici la fel.
etc...
din disutiile de >>aici<< (unde-i mai multa lume) putin ce poti afla despre oras (apropo o parte din utilizatorii ce posteaza acolo in rusa sunt moloveni sau invatsa in scoli cu predare in limba româna, ...insa asta deja e un alt subiect)

Asta nu inseamna ca nimeni nu citeste mesajele de pe forum, dar mai degraba as zice ca mesajele sunt atit de bogate in informatie incit subiectele se epuizeaza momentan si oamenii nici nu mai au ce adauga. (glumesc)
Sus In jos
http://balti.110mb.com
Admin
Admin
Admin


masculin Numarul mesajelor : 131
Varsta : 94
Data de inscriere : 09/08/2006

sugestii Empty
MesajSubiect: Re: sugestii   sugestii EmptyDum 22 Iun 2008, 12:37

bucuresteanul a scris:
cred ca am vorbit degeaba pe aici...am sa mai intru sa vad...o zi buna tuturor!

mi-a fost foarte interesant sa-ti aflu impresiile.
Si ai nimerit-o chiar bine cu vinzatoarele ("elita culturala bălțeană") care-ți raspund în rusă (99% intelegind româna... ba chiar multe-s mAldAAAvence, carora le pare mai "cool" sa raspunda in rusa, fata de ceilalti clienti si colegile lor de lucru, sa para mai... shmechere),
furchette-ul scump, si troleibusele - adevarate exponate de muzeu.

In ceea ce priveste apa calda, ai dreptate inca de prin anii 90, se furnizeaza doar apa rece, dar oamenii au boilere si la balti. Avem caldura centralizata iarna dar e cam scumpa si acei care au posibilitatea, prefera sa treaca la sisteme de incalzire cu gaz.

In general am fost placut surprins de impressile tale asa ca nu ezita sa mai postezi:) (mai bine in alta rubrica, sau sa creezi una noua.)
Sus In jos
http://balti.110mb.com
sofroni
rebeonak
sofroni


Numarul mesajelor : 4
Data de inscriere : 15/04/2008

sugestii Empty
MesajSubiect: Re: sugestii   sugestii EmptyVin 27 Iun 2008, 13:15

Mie imi place siteul asta foarte mult, cred ca faci o treaba foarte importanta ca oferi informatii despre Balti in limba romana!

Ma tot framanta faptul ca Baltiul nu (mai) are niciun ziar in limba romana. Stiu ca lumea e obisnuita sa citeasca in rusa, dar totusi nu e normal sa nu existe nimic! Si m-am gandit, ce fel de publicatie ar avea sorti de izbanda pe piata mediatica din Balti - ma gandesc ca o publicatie care ofera informatii/discutii despre ce se intampla in oras ar fi ceva chiar interesant pentru localnici si pentru vizitatori. O publicatie, ceva de genul "Sapte Seri" sau "B24 Fun" din Bucuresti, dar care exista si pentru multe alte orase mai mici. Astfel de reviste au un format mic - de buzunar - apar saptamanal, si contin articole despre evenimentele culturale din oras, despre baruri, cluburi, restaurante, concerte de rock, sport, informatii practice (cabnd sunt magazinele deschise)etc, plus editoriale. Evident, astfel de publicatii castiga bani din reclame, care reprezinta o parte importanta din revista. Un ziar traditional nici nu cred ca ar avea sanse prea mari, mai degraba ceva util si mic si dinamic ar fi de interes si pentru tineret, care poate nu se uita la ziarele traditionale. Cred ca continutul ar trebui sa fie in proportie de 80% in romana, plus sa zicem o selectie de informatii in rusa, ca un rezumat, ca sa se asigure ca publicul rusofon/rusofil mai se uita la publicatie. (Asa se procedeaza cu revistele de cartier din Bruxelles care este in principiu un oras bilingv. Majoritatea articolelor sunt in franceza, plus un rezumat in olandeza).

Bineinteles, asta e doar o idee, stiu ca ar fi greu de realizat, dar faptul ca exista deja siteul asta arata ca se poate, mai ales daca se lanseaza pe internet! Felicitari inca o data pentru site!
Sus In jos
Continut sponsorizat





sugestii Empty
MesajSubiect: Re: sugestii   sugestii Empty

Sus In jos
 
sugestii
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Bălţi - Forumul oraşului :: Forum :: COMENTARII, PROPUNERI, INTREBARI-
Mergi direct la: